YouTube’da nasıl para kazanılır?

Spread the love
Rate this post

Youtube ile Para Kazanmak İçin Bilmeniz gerekenler:

Youtube’da her türlü içerik oluşturabilirsiniz fakat, youtube’un sizin videolarınızı yayınlarken içerik üreticilerine ve reklamverenlere karşı yerine getirmesi gereken sorumlulukları bulunmaktadır. YouTube İş Ortağı Programı’ndaysanız YouTube ile para kazanabilirsiniz. Bu nedenle de Youtube sizi daha yüksek bir standarda tabi tutar.

Site üyeleri İş Ortağı programına kabul edilmeden önce, kanalınızı gözden geçirmektedir. Bu durum içerik üreticileri ile reklamverenlerin korunması ve ödüllendirilmesi açısından önemlidir.  Bunun için, tüm politika ve yönergeleri yerine getirip getirmediğinizden emin olmak zorundadır.

YouTube’da aşağıdaki özellikleri kullanarak para kazanabilirsiniz:

Reklam gelirleri: Görüntülü, yer paylaşımlı ve video reklamlardan reklam geliri elde edersiniz.
Kanal üyelikleri: Üyeleriniz, sunduğunuz özel ayrıcalıklar karşılığında her ay düzenli olarak ödeme yapar.
Ürün rafı: Hayranlarınız, izleme sayfalarınızda gösterilen resmî markalı ürünlere göz atabilir ve bu ürünleri satın alabilir.
Super Chat ve Super Stickers: Hayranlarınız, sohbet akışlarında kendi mesajlarını öne çıkarmak için ödeme yapar.
YouTube Premium Geliri: YouTube Premium aboneleri içeriğinizi izlediğinde, ödedikleri abonelik ücretinden pay alırsınız.

Her özellik, abone sayısı ve izlenme sayısı kriterlerinin dışında, kendi uygunluk koşulları gerektirir. Youtube yaptığı incelemeciler sonucunda, kanalınızın veya videonuzun belirli bir özellik için uygun olmadığını düşünüyorsa o özelliği etkinleştirememeniz tavsiye edilir. Bunun en önemli sebeplerinden biri özelliğin kullanılabildiği her bölgede özelliğe uygun yasal gerekliliklerdir.

İçeriğinizin Youtube politikalarına uyduğundan emin olmak için, kanallınızın sürekli incelediğini aklınızdan çıkarmayın.

Para kazanma özelliklerini etkinleştirebilmek için minimum uygunluk koşulları

Her özelliğin kendine göre gerektirdiği şartlar bulunmaktadır. Bölgesel yasal gereklilikler nedeniyle bazı özellikleri bulunduğunuz yerden kullanılmayabilir. YouTube İş Ortağı Programı’na kabul edildikten sonra aşağıdaki para kazanma özelliklerine erişebilirsiniz:

Reklam Geliri İçin Koşullar:

En az 18 yaşında olmanız veya ödemelerinizi AdSense ile yönetebilecek, 18 yaşından büyük bir yasal vasinizin bulunması gerekir. Reklamverenlere uygun içerik kurallarımız doğrultusunda içerik oluşturmalısınız.

Kanal üyelikleri:

Videolardan reklam geliri için: En az 18 yaşında olmalısınız, 1000 aboneniz ve 4000 saatlik izlenme eşiğine erişmiş olmanız gerekir.
Kanal Üyeliği Reklam geliri için: En az 18 yaşında olmalısınız ve 30.000’den fazla aboneniz olmalıdır.
Ürün rafı için: En az 18 yaşında olmalısınız ve 10.000’den fazla aboneniz olmalıdır.
Super Chat ve Super Stickers için: En az 18 yaşında olmalısınız ve Super Chat’in kullanılabildiği bir ülkede/bölgede yaşıyor olmalısınız.
YouTube Premium geliri için: Oluşturduğunuz içerikler YouTube Premium abonesi olan izleyiciler tarafından izlenmelidir.