Youtube ile para kazanma

Youtube ile Para Kazanılır mı ?

Spread the love

Youtube ile Para Kazanılır mı ?

 

Youtube ile para kazanlır mı, youtube video yükleyerek nasıl para kazanılır, youtube ile nasıl para kazanırım, youtube’dan para kazanmak için nereden başlarım gibi soruları burada cevaplamaya çalışıyorum.

Türkiye’de Youtube video yükleyerek para kazanma süreci yaklaşık olarak 2014 gibi başladı diye hatırlıyorum. Fakat daha öncesinde Türkiye haricinde ki ülkelerde bu sistem çoktan başlamıştı. Geç olsa da ülkemizde aktif olan bu kazanç sistemi 7’den 70’e kadar bir çok youtube kullanıcısının ilgisini çekmeye başladı.

İlk önceleri kanal açan tüm kullanıcıların para kazanması aktif olarak çalışsa da, daha sonra değişen Youtube Politikaları sonrasında youtube’a video yükleyerek para kazanma sistemi belli kriterlere bağlandı. Bu politikalar gereği bundan sonraki süreçte, kullanıcıların en az 1000 aboneye sahip olmaları ve kanalında ki videoların bir yıl içerisinde en az 4000 saat izlenmesi zorunluluğu getirildi.

Bundan sonra kullanıcılar abone arttırma ve izlenme arttırma konusunda bir takım çalışmalar yaparak bu kriterleri yakalamaya çalıştılar. Sosyal platformlarda aboneye abone taktiği ile abone arttırarak kazanç sistemlerinin aktif edilmesini sağlamak istediler. Abone arttırma hilesi ile aboneleri arttırma taktikleri de işin ayrı bir boyutuydu. Böylece her şeyin yoluna gireceğini düşündüler.

Youtube ile herkes elbette para kazanabilir. Fakat youtube’un tek kriterleri abone sayısı ve izlenme süresi değil. Youtube, eklediğiniz içeriklerin kalitesi ve özgün oluşunu da takip etmektedir. Telif ihlaline yol açmayacak ve alıntı olmayan içerikler yapanlar bu sistemden para kazanabileceklerdi. Ne yazık ki bir çok kullanıcı bunları ya anlamadı, yada anlamak istemediler. Alıntı içeriklerle, hileli abone arttırma yöntemleri ile para kazanacaklarını zannettiler.

Youtube gibi güçlü ve teknolojik donanımlara sahip bir platformu kandırabileceklerini zannettiler. Aboneye abone taktikleri sonucunda artan abonelikler, çok kısa bir süre içerisinde youtube tarafından fark edilerek abone silinmelerine yol açtı. Bunun dışında video değeri olmayan kanallara bu yöntemle abone olanlar, sadece hatıra binaen bu girişimde bulundukları için, o kanala bir daha ne uğradılar, ne de videolarını seyrettiler. Evet, 1000 abonen var ama, o aboneler senin kanalına gelip senin videolarını izlemiyorlar. Bu yüzden hiç bir anlamı yok. Bunu öncelikle fark etmelisiniz.

Peki ne yapmak gerekiyor o zaman ? Gayet basit. Kaliteli ve özgün içerikler ile insanların ilgisini çekerek kanalınıza ve videolarınıza değer katmayı başardığınızda, zaten sorun kalmıyor. Bu şekilde oluşan organik artış, site hayali bir kazanç dışında tam anlamıyla gerçek bir kazanç sunuyor. Kendiniz videolar çekerek, bu videoları doğru video düzenleme araçları kullanarak, izlenmesi keyifli videolar haline getirdiğinizde, yavaş yavaş kazanmaya başlayacaksınız.

Bu noktada ebeveynlere düşen bir görev var. Çok küçük yaşta, henüz okul çağındayken kendini bu işlere adayan çocuklarımızın gelecek kurma planları yok olmaya başladı. Çocuklar bu işten daha kolay para kazanacaklarını düşündüğü için, doktor, mühendis, öğretmen ve son dönem teknolojik meslekler ile ilgili hiç bir hedef oluşturmamaktadırlar. Zaten çırak, boyacı, kaportacı ve berberlik mesleklerini hiç konuşmuyorum bile. Hadi hayırlısı diyelim. Kazanmak isteyen herkese kolay gelsin.

Youtube ile para kazanma

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir