PARA3

Paranın Tüm Zamanların En Kötü İcadı Olmasının Üç Nedeni

Spread the love

Parayı kim icat etti? Çok sayıda insana bu sorunun cevabını bilemeyebilir fakat genel olarak Lidya’lıların takas yerine icat ettiği bilinir elbette. Tarih insanlara icat edeceği bir çok kötü fikirler verdi, ama para en kötüsü olmalı ve işte en önemli üç nedenim.

İnsanın icat ettiği bir şey onun üzerinde güce sahip olmamalıdır.

Gerçekten çok düşünürsem ve günlük olarak icat edilmeden ve kullanılmadan önce parasız bir zaman hayal etmeye çalışırsam, dünyanın tamamen farklı bir yer olduğunu hayal etme eğilimindeyim. İnsanlar büyük olasılıkla mal ve hizmetlerin değiş tokuş edildiği ve bu şekilde hayatta kalan bir takas türü topluma sahiptiler.   Paraya sahip olanlar, vasıtaları olmayanların ihtiyaçlarını inkar etme gücüne sahiptir. İnsani yardımcılar nereye gitti? Bir işletme sahibinin evsiz ve neredeyse açlıktan ölen bir kişiyi dışarı attığını bilirim. Aynı işletmeci yarım saat sonra yemeğinin yeterince sıcak olmadığını bağırarak şikayet eden bir müşteriye çok kibar olabiliyordu. Çünkü müşteri parayı ödeyecek olan kişi ve paranın gücüne sahip olan kişiydi.

Neden parasını ödemiyorlarsa, başkalarına yardım etmek için  bir şey yapmalıyım?

Neden parasını ödemiyorlarsa, başkalarına yardım etmek için  bir şey yapmalıyım? Hayattaki tüm odak noktam maddi şeyler elde etmekse, o zaman sadece bir şey yapmak için parayla veya onu elde ederek motive olmalıyım. Gerçekten değeri olan bir şey nedir? Pazarlama şirketleri çocukluğumdan beri benim için değer tanımladı ve GI Joe’nun ticari molaları sırasında bana daldı. Gerçekten önemli olan bir şeyle karşılaştırıldığında istediğiniz tüm şeylerin değeri nedir? Sevilmeden ve sonsuza dek gitmeden önce sevilen biriyle bir saat daha geçirmenin değerinin ne olduğunu hayal edin. Çocuklarınıza hayattan paradan daha fazlası olduğunu ve bir şeyler edinmeyi öğretmenin değeri. Evsiz bir adamı beslemeye ve midesinin onu uyanık tutmayacağı en az bir gece uykusuna yardım etmeye değer. Bir ele ulaşmanın ve bu dünyada başka birine yardım etmenin değeri en büyük elmas, en ağır altın ve en saf yağdan daha değerli. Şimdi, bu konudaki en büyük ikiyüzlüyüm, çünkü işleri seviyorum! İçimde uzun zamandır programlandı, bir şeyler elde etme arzusunu sallamak zor. İnsanların birbirlerine yardım ettikleri bir hayat hayal edin, çünkü sadece karşılığında elde edebilecekleri için değil, yapılacak doğru şey budur. Argüman, şeylerin sadece özgür olamayacağı yönündedir. Bir şey elde etmek için bir şey ödemek zorundasınız. Herkes her şeyi ücretsiz olarak veriyorsa ve herkesin ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olması ve artık kredi kartı şirketlerine veya sevmedikleri bir işe köle olması gerekmiyorsa dünya nasıl çalışır? Nasıl hayatta kalırdık? Bu sorulara cevabım; Başkalarına fayda sağlayan ve bu yeteneği aileme sağlamak ve başkalarına yardım etmek için kullanabileceğim bir ticaret öğrenmekte özgürüm. Hayatım boyunca bağışta bulunarak ya da vererek yardım etmek istedim, ama asla imkanım olmadı. Burada ve orada biraz zaman bağışladım ve istediğim veya sevmediğim kadar yakın değilim, ama en azından bir şeydi. Ama bir şeyleri sevdiğim ve bu şeyler bana paraya mal olduğu için, işime devam etmem ve babamın yaptığı aynı döngüyü tekrarlamam gerekiyor.

İnsanların sizi gerçekten önemsediğini ya da sadece paranızı sorduğunda para size sorun getirir.

Arkadaşlık ve özveri ile onlara verdiğim zenginlik nedeniyle benimle yolculuğumu yapan, beni seven ve önemseyenlerle çevrili hayatımın sonunu düşünmeye çalışıyorum. Sonraki yıllarda, eşimle günlerimin tadını çıkarırken, yetişkin çocuklarım ve büyük çocuklarımla konuşuyorum. Hayatımın her dakikasını burada ve orada ıslatmak istiyorum. Hissetmek, sevmek ve sunduğu her şeyin tadını çıkarmak istiyorum. Sevilen birinin geçmesinden sonra geride kalan parayla savaşan ailelerin yıkıldığını gördüm. Bu kinlerden bazıları hayatlarının geri kalanında tutulur. Bir ilişkiyi ve sevilen bir ilişkiyi kaybederler ve düşünebilecekleri tek şey ne kadar para kazanacaklarıdır. Muhtemelen, onu arayacağımız gibi Bay Entitlement, kaybedilen sevileni bile kaçırmayacak. Kaç parlak kişinin araç yetersizliği nedeniyle asla başarı şansı elde edemediğini ve kaç elite serbest geçiş verildiğini, çünkü kağıt yığınları sizinkinden daha büyüktür. Size en yakın insanlar sizi veya paranızı önemsiyor mu? Kız arkadaşı seni sadece onu satın alabileceğin için mi seviyor? Çocuklarınız sadece istedikleri bir şeyi almak için sizi dinliyor mu? Parayı al, seni terk ederler mi? Harika bir fikir, bu para.

Bütün bunlara cevabım cevabım yok. İki yaşındaki kızım bana para sordu ve kumbara para koymayı seviyor. Para hakkında endişelenmemin ve para hakkında savaşmamın ve para hakkında kitaplar okumamın tüm nedenlerini değerlendirmeye başlamamı sağladı. Seni oturtmak ve düşünmek için bir çocuğun dürüstlüğü gibi bir şey yok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir