google-in-reklam-gelirleri-ilk-kez-dusebilir-13076338_amp

Gelir Kaybına Yol Açan Reklam Eklentileri

Spread the love

Gelir Kaybına Yol Açan Reklam Eklentileri

 

Web sitesi sahipleri veya web sitesi içerik üreticileri ile youtube ve diğer video platformlarında içerik yayınlayanlar, bu içerikler sayesinde reklam geliri elde etmek sureti ile para kazanıyorlar.

Reklamlardan gelir elde etmek isteyen içerik üreticileri potansiyel bir tehlike ile karşı karşıya kalmak üzere yada karşı karşıya kaldılar bile. Sorun şu; son zamanlarda tarayıcı geliştiren firmalar, tarayıcılarına reklamları engelleyen eklentiler entegre etmeye başladılar. Bazıları direkt olarak entegre ettiler, bazıları da sonradan indirip kurulması için tarayıcılarında gerekli altyapıyı sağladılar. Böylece girdikleri web sitelerinde ki reklamları engellemek isteyen kullanıcılar bu eklentileri kullanarak reklamları engellemeye başladılar.

Bu sorun sadece reklamlardan gelir elde etmek isteyen insanları zor duruma sokmamakla beraber, aynı zamanda reklam verenleri ve reklam verenlerle yayıncılar arasında bu mekanizmayı işleten reklam platformlarının da sorunu olmaya başladı ve başlayacak. Video içerik üreticiler de bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bugünlerde çok fazla gündeme gelmediğini fark ettiğim ve gelir kayıplarına yol açacak bu tehlikeden herkesin haberdar olması adına bu bilgilendirme makalesini hazırladım.

Reklamlardan rahatsız olan ve reklamları engellemek için türlü arayışlar içinde olan ve buldukları eklentilerle reklamları engelleyen internet kullanıcıları, içerik sahiplerinin emeklerinden kesintiye gitmektedirler. Hal böyle olduğunda ileri süreçte içerik sahipleri ya içerik üretmekten vazgeçecekler, yada içerikleri parayla satacaklar. Her iki halde bu durumdan en son zararlı çıkacak kişiler ise, bugün reklamları engelleyerek içerik üreticilerinin gelirini engelleyen internet kullanıcıları olacaktır elbette. Neden? Çünkü ya aradıkları içeriği bulamayacaklar, yada bulduklarında içeriğe ulaşmak için bir şekilde ödeme yapmak zorunda kalacaklardır.

Sonuç olarak, bir web sitesinin bir köşesinde gösterimi yapılan reklamları engelleme çabalarından bir an önce vazgeçilmelidir. Ayrıca reklam platformlarının bu konuyla ilgili olarak tarayıcı firmaları ile bir an önce bu konuyu masaya yatırmaları acil bir gerekliliktir.

google-in-reklam-gelirleri-ilk-kez-dusebilir-13076338_amp

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir