YouTube Videosu Nasıl Yüklenir

YouTube Videosu Nasıl Yüklenir

Spread the love

YouTube, insanların video kullanma şeklini önemli ölçüde değiştirdi, daha önce video öncelikle bir aile etkinliğini kaydetme veya tatil anılarını yakalama gibi kişisel nedenlerle kullanıldı. YouTube’un son birkaç yıldaki ani yükselişiyle birlikte video artık tanıtım ve iş dünyası ve markalar için daha yaygın olarak kullanılıyor. İnternet neredeyse her şeyi sosyalleştiriyor ve video paylaşmak bu dinamik değişikliklerden biri.

YouTube, kullanıcıların video içeriği yüklemesini çok kolaylaştırdı. İlk olarak, yeni bir kullanıcının YouTube web sitesini ziyaret etmesi ve kaydolması gerekir. YouTube’a kaydolmayan bir kişi veya kuruluş bir YouTube videosu gönderemez. Kullanıcı olmayanlar YouTube videolarını izleyebilir, ancak hiçbir içerik sağlayamaz (yükleyemez). Bunun nedeni, YouTube’un video gönderen tüm kullanıcıların kaydını tutmak istemesidir. Bir yana, yeni bir kullanıcı YouTube’a kaydolduğunda, YouTube Google’a ait olduğu için Google’a kaydoluyor.

Basit kayıt tamamlandığında, video yüklemek için asıl adımlar çok basittir. Üstteki gezinme bölmesinden ‘yükleme’yi seçmelisiniz, ardından aşağıdaki seçeneklere sahip olacakları bir ekrana yönlendirilirler; Bilgisayarınızdan dosya seçin, Birden fazla dosya yükleyin, Web kamerasından kaydedin. Ayrıca yüklemeyi başlatmak için dosyaları sayfaya sürükleyip bırakmak da mümkündür.

Video yüklenirken videoya bir başlık girmelisiniz, başlık videodaki içerikle alakalı olmalıdır. Ardından, videonun ne hakkında bir açıklama oluşturmanız, video için etiketler girmeniz ve bir kategori seçmeniz gerekecektir. YouTube’dan beklediğiniz gibi, Google’a ait olduğu için işlevselliğin önemli bir kısmı kaliteli arama özelliğidir, yüklenen malzeme için etiketlere sahip olmak bunu mümkün kılar. Bu, SEO’ya geri dönmenin önemli olduğu yerdir, başka bir deyişle alakalı olan ancak trafik alan anahtar kelimeler kullanır. Anahtar kelime araştırmasını henüz tamamlamadıysanız, bu verilerin herhangi birini tamamlamadan önce bu iyi bir fikir olacaktır. YouTube videolarının artık normal arama sonuçlarında göründüğünü unutmayın; bu, doğru şekilde yapılırsa ek gösterim elde etmenin harika bir yolu olabilir.

Kategori ve etiketler yerleştirildikten sonra gizlilik ayarlarını seçmek gerekir, herkese açık seçim yapma seçeneğiniz vardır; bu, İnternet’teki herkesin içeriğinizi görüntüleyebileceği anlamına gelir; Bu, yalnızca seçtiğiniz kişilerin videoyu izleyebileceği anlamına gelir. Genellikle video tanıtım amaçlıysa, burada ‘herkese açık’ seçeneğini belirlersiniz.

Son olarak, lisans türünüzü seçmeniz gerekir, buradaki seçenekler şunlardır: ‘Standart YouTube Lisansı’ ve ‘Creative Commons Atıf Lisansı’, ikincisi, size kredi verdikleri sürece başkalarının içeriğinizi yeniden kullanmasına izin vereceğiniz anlamına gelir. Elbette bunların YouTube sitesinde ne anlama geldiğine dair tam bir açıklama okuyabilirsiniz.

Bu son adım tamamlandığında geriye kalan tek şey videonun yüklenmesini beklemektir. Tamamlandığında, videoyu izleme, videoyu paylaşmak için bir bağlantı e-postası veya hatta videoyu internette başka bir yere yerleştirmek için kod alma seçeneğiniz olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir